пʼятниця, 1 травня 2015 р.

ПАМЯТКА ВОЛОНТЕРА
ЯК ОФОРМИТИ ЖИТЛОВУ СУБСИДІЮ
З 1 травня в Україні набуде чинності нова система видачі субсидій, яка надасть можливість на її отримання малозабезпеченим категоріям громадян та всім особам які матимуть право на таку допомогу. Програму субсидій необхідно розрізняти від пільгового забезпечення населення, яке призначене забезпечувати тільки певні категорії осіб, яким згідно з законом надано право на таку пільгу. Субсидії – це грошова допомога, що надається державою за рахунок коштів бюджету, особам які через своє матеріальне становище потребують додаткового фінансування. В нашому випадку отримання житлової субсидії, для покриття витрат на житлово-комунальні послуги. Право на отримання житлових субсидій мають сім’ї, які платять за житлово-комунальні послуги більше визначеного для них обов’язкового відсотка платежу (розраховується індивідуально для кожної сім’ї), отримати субсидію стало зовсім просто. Скасовано майже всі обмеження щодо майнового статусу отримувача, крім здійснення одноразової покупки на 50 тисяч гривень. При цьому, забороняється вимагати від заявників інші документи.

Щоб отримати субсидію необхідно знати і зробити наступні кроки:
Кожне домогосподарство одночасно з рахунками у квітні та жовтні 2015 року отримає бланки заяви і декларації, надруковані постачальниками послуг ЖКГ.
При цьому подати документи на оформлення потрібно лише один раз – надалі субсидія автоматично подовжуватиметься до зміни фінансового стану сім’ї. Відправити їх до Управління праці і соціального захисту населення можна і поштою. Перевіряти дані будуть Пенсійний фонд та Державна фіскальна служба.
Обов'язковий відсоток платежу розраховується індивідуально для кожної сім'ї за встановленою формулою і залежить виключно від доходів сім’ї:
·         середньомісячний дохід на одну особу за попередні 6 місяців ділиться на прожитковий мінімум на одну особу (в 2014 році – 1176 грн)
·         результат ділиться на базовий коефіцієнт 2
·         після чого отримана цифра множиться на базовий коефіцієнт 15 %.
Коефіцієнти 2 і 15 відповідають наступному алгоритму: коли при середньомісячному доході у розмірі двох прожиткових мінімумів на особу сім'я платить за житлово-комунальні послуги 15 % свого доходу.
Після цього розраховується розмір обов’язкового платежу: обов’язковий відсоток платежу множиться на середньомісячний сукупний дохід домогосподарства.

І. Тому оформити субсидію можна на підставі лише двох спрощених документів заяви та декларації про доходи.
1.1 Як правильно заповнити заяву про призначення житлової субсидії:
Заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії, самостійно заповнює особа, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті житлово-комунальних послуг за місцем реєстрації. Особи, які орендують житло, додають до Заяви договір найму (оренди) житла. Окрім Заяви та Декларації, заборонено вимагати від громадян інші документи, довідки тощо.
У Заяві необхідно підкреслити, на які види послуг призначати субсидію («на оплату житлово-комунальних послуг» та/або «на придбання твердого палива та скрапленого газу»). Якщо домогосподарство користується твердим паливом, скрапленим газом та комунальними послугами, необхідно підкреслити все.
У Заяві про призначення житлової субсидії також необхідно:
1) у графі «Номер особового рахунку» вказати номер особового рахунку, який міститься у договорі про надання послуг, платіжному документі (квитанції, розрахунковій книжці) на оплату відповідної послуги;
2) у графі «Найменування організації, що надає послуги» вказати назву організації, що міститься у договорі про надання послуг, платіжному документі (квитанції, розрахунковій книжці) на оплату відповідної послуги;
3) у графі «Примітки» зазначається наявність або відсутність засобів обліку, а саме «є лічильник»/«немає лічильника».
1.2 Як правильно заповнити декларацію про доходи і витрати
Загальні відомості: вказуються відомості про всіх осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих – для осіб, які орендують житло і вказані у договорі оренди, або для індивідуальних забудовників, будинки яких не прийняті в експлуатацію), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
Також заповнюються відомості про всі види доходів за попередній календарний рік (12 місяців 2014 року) осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих, зазначених у договорі оренди): заробітна плата, пенсія, допомога (крім її частини, виплата якої здійснюється одноразово, зокрема, при народженні дитини), стипендія, грошове забезпечення, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, дивіденди, проценти від розміщення депозитів тощо. Доходи вказуються без урахування податку з доходів фізичних осіб із зазначенням установи, організації, підприємства, де отримується дохід.
Вказується інформація про одноразову купівлю майна або оплату послуг протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії на суму, яка на час купівлі (оплати) перевищує 50 тис. грн. Якщо такі покупки не здійснювались то в графі пишеться «покупки не здійснювались».

ДОКУМЕНТИ ДЛЯ ОФОРМЛЕННЯ СУБСИДІЙ :
1.     Спрощена заява (за встановленою формою)
2.     Спрощена декларація про доходи та витрати (за встановленою формою)
3.     Паспорт громадянина України
4.     Ідентифікаційний код
5.     Платіжна квитанція (або договір про надання послуг)
6.     *Пенсійне посвідчення (при наявності)
7.     *У разі не проживання зареєстрованої особи необхідно надати документ, що підтверджує її місце знаходження (довге відрядження, перебування в армії, місцях позбавлення волі тощо)
8.     *Договір оренди, якщо ви – не власник особового рахунку, а орендар помешкання.

ІІ. Додаткові відомості
2.1  На які послуги поширюється субсидія
Згідно з програмою житлових субсидій, держава відшкодовує витрати на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг: водо, тепло, газопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот.
Крім цього, для сімей, які використовують для опалення тверде паливо, а для приготування їжі скраплений газ, передбачено надання субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

2.2 Які нормативи використовуються при розрахунку субсидії
З 1 жовтня 2014 року субсидія призначається з врахуванням єдиних для всієї України соціальних норм житла та нормативів споживання житлово-комунальних послуг. 
Якщо споживач використовує менше, ніж встановлено соціальним нормативом, гроші не повертатимуться до органу соц. захисту, а залишаться на його рахунку. З їх допомогою родина зможе заплатити за комунальні послуги в майбутньому.
За надлишки площі і використаних комунальних послуг необхідно сплачувати повну вартість послуг.Послуга
Норма до 01.10.14
Норма з 01.10.14
НОРМА ЖИТЛА:
пільги
21 м2 на особу + 10,5 м2 на сім’ю
не змінюється
субсидії
13,65 м2 на особу + 35,22 м2 на сім’ю
СПОЖИВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ:
на опалення
11 м3 на 1 м2 площі в опалювальний період
7 м3 на 1 м2 площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)
на газову плиту (приготування їжі)
9,8 м3  на особу
6 м3 на особу
на газову плиту за відсутності гарячого водопостачання і газового водонагрівача
(приготування їжі і підігрів води)
18,3 м3 на особу
9 м3 на особу
на газову плиту і водонагрівач
23,6 м3 на особу
18 м3 на особу
ЦЕНТРАЛІЗОВАНЕ ВОДОПОСТАЧАННЯ ТА ВОДОВІДВЕДЕННЯ:
постачання холодної води
встановлюються органами місцевого самоврядування
(у м. Києві - 5,5 м3 на особу )
2,4 м3 на особу (за наявності централіз. постачання гарячої води),
4,0 м3 на особу (за відсутності централіз. постачання гарячої води)
постачання гарячої води
встановлюються органами місцевого самоврядування
(у м. Києві - 3,5 м3 на особу )
1,6 м3 на особу
водовідведення
встановлюються органами місцевого самоврядування
(у м. Києві - 9,0 м3 на особу )
4,0 м3 на особу
СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ:
на опалення
28 кВт.год 1 м2 площі в опалювальний період
65 кВт.год на 1 м2 площі * кориг. коеф. (в опалювальний період)
у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами
100 кВт.год на сім’ю з однієї - двох осіб
+ 25 кВт.год на іншого члена сім’ї
130 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води)
150 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води)
у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами
75 кВт.год на сім’ю з однієї -двох осіб
+ 15 кВт.год на іншого члена сім’ї
90 кВт. год на сім’ю з однієї  особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за наявності централізованого постачання гарячої води)
120 кВт. год на сім’ю з однієї особи + 30 кВт. год на іншого члена сім’ї (за відсутності централізованого постачання гарячої води)


2.3 Куди звертатись для призначення допомоги
Особа, яка зареєстрована у житловому приміщенні і на яку відкрито особовий рахунок на оплату житлово-комунальних послуг, має звернутися до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації.
У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.
Дані щодо контактних номерів телефонів органів соціального захисту населення можна дізнатися за телефоном урядової «гарячої лінії» (безкоштовно і цілодобово) 0 800 507 309.

2.4 На який термін надається субсидія
З 1 травня 2015 року житлова субсидія призначається на 12 місяців. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік.
Житлова субсидія надається на безповоротній основі. Її отримання не пов’язане із зміною форми власності житла і не тягне за собою таку зміну. Але якщо перевіряючи органи знайдуть неправдиві дані, то громадянин мусить компенсувати субсидію у подвійному розмірі.
Для одержання житлової субсидії сім’я має сплачувати свою частину платежу за послуги, у іншому випадку – надання субсидії припиняється.
Якщо на момент підвищенні тарифів або зміни розміру обов’язкового платежу родина вже користується житловою субсидією, звертатися до органів соціального захисту не потрібно. Субсидія буде перерахована автоматично.


Лабораторія практичного права «Юридична допомога»

Підготували: Стрілецький М.В. Прокопчук Н.Р. 

0 коментарі:

Дописати коментар